Każdy z nas potrzebuje wody — szczególnie na szlaku. Jej regularne uzupełnianie to podstawa, aby się nie odwodnić. Możemy oczywiście zabrać ze sobą zapas (minimum 3 litry), ale woda sporo waży i zajmuje dużo miejsca. Gdy wybieram się na górską wyprawę, zawsze zabieram filtr do wody, butelkę oraz kubek.

Od wielu lat staram się skompletować zestaw do wody, który będzie kompaktowy i składający się z jak najmniejszej liczby elementów. Dzięki pomysłowi firmy Platypus mój zestaw zbliża się do doskonałości.

PlatyPus to amerykańska firma z siedzibą w Seattle. Od ponad 20 lat produkuje zbiorniki i akcesoria do wody. Elastyczne butelki i systemy hydracyjne zostały uzupełnione o filtry przepływowe — grawitacyjne i ciśnieniowe. PlatyPus należy do grupy Cascade Designs, która może pochwalić się ponad 50-letnim doświadczeniem w produkcji sprzętu outdoorowego. Wśród marek tej grupy są m.in.: MSR, PlatyPus, Therm-a-Rest, SealLine oraz PackTowl.
Mój zestaw do uzdatniania wody składa się z filtra Platypus, butelki Nalgene oraz stalowego kubka.
Filtr PlatyPus DayCap In-bottle filter
Filtr składa się z dwóch części: zakrętki z uchwytem i zamykanym ustnikiem oraz odkręcanego filtra właściwego. Filtr ma formę perforowanego walca, wewnątrz którego znajdują się włókna HollowFiber. Są to mikrorurki z mikroporami o średnicy 0,2 mikrona. Zatrzymują one cząstki większe od 0.2 mikrona — zanieczyszczenia mechaniczne, mikroplastik, resztki organiczne i mineralne, piach, bakterie, pasożyty oraz ich formy przetrwalnikowe, a także wielokomórkowe mikroorganizmy. Filtr nie zatrzymuje zanieczyszczeń chemicznych ani wirusów. Filtr PlatyPus DayCap In-bottle filter wystarcza do przefiltrowania ok. 1000 litrów wody.
Zakrętka pasuje na butelki o średnicy gwintu 54 mm, czyli np. na popularne butelki Nalgene.

Butelka Nalgene
To kultowa butelka o szerokim wlewie, bardzo popularna wśród turystów. 99,99% moich znajomych ma ją w swoim ekwipunku. Wykonana z Tritanu, idealnie nadaje się do przenoszenia wody (1 litr). Ma wiele zastosowań — nie tylko do picia. O niej można by napisać książkę. 😉

Stalowy kubek
Zestaw uzupełnia stalowy kubek, który idealnie pasuje pod butelkę Nalgene i można w nim zagotować wodę.

Używam tego zestawu od kilku miesięcy. Gdy jestem w terenie, nabieram wodę z górskich potoków i źródeł do butelki, zakręcam i mogę od razu ugasić pragnienie chłodną wodą. Zakrętka z filtrem służy do bezpośredniego picia — zasysamy wodę ustami.
Jeśli jednak chcę przefiltrować wodę do kubka (np. aby ją zagotować), pojawia się problem. Aby woda przeszła przez filtr, trzeba wytworzyć podciśnienie. Gdy pijemy, robimy to sami, ale przelanie wody do innego naczynia staje się prawie niemożliwe.
Prawie?
Wymyśliłem prosty trik. Używam drewnianej drzazgi, aby otworzyć zawór silikonowy w zakrętce.

Ustawiam butelkę poziomo, tak by woda zakrywała filtr, ale nie zawór.

Woda zaczyna powoli filtrować się i ściekać do kubka.



Nie jest to idealne rozwiązanie — zakrętka i filtr nie są do tego przeznaczone — ale pozwala mi przefiltrować wodę, którą potem mogę zagotować, np. do herbaty albo dań liofilizowanych Summit to Eat.

Gdy nie jestem w terenie, używam zestawu bez filtra jako zwykłego bidonu. Zakrętka umożliwia przypięcie butelki karabinkiem do plecaka lub nerki.

Po przyjeździe do domu, filtr i butelkę przepłukuję i zanurzam w wodzie z tabletką chlorową, by je zdezynfekować. Ze względu na budowę, filtr trzeba chronić przed zamrożeniem i upadkiem (może spowodować uszkodzenie membrany). Filtr nie nadaje się do wody morskiej.
Dla mnie to świetne rozwiązanie — zarówno na górskie wycieczki, gdzie wodę czerpię z potoków i źródeł, jak i jako element codziennego EDC (Every Day Carry). Jeśli masz butelkę Nalgene, filtr z zakrętką PlatyPus DayCap In-bottle filter to według mnie must-have.
Marian Wyrzykowski