Zima lub chłodniejsze okresy roku, powodują, że w terenie jest bardzo trudno przygotować ciepły posiłek. Wędrując po szlaku lub będąc na wyprawie, ciepły posiłek, gorąca herbata lub kawa, potrafią czynić cuda, rozgrzewając nas, dając nam energię i chęć do działania.
Najprostszą metodą uzyskania gorącego posiłku lub napoju jest zabranie go z sobą w termosie. To najprostsza, ale niekoniecznie najlepsza metoda, bo termos trzyma ciepło tylko przez jakiś czas i ma ograniczoną pojemność, a jeśli np. biwakujemy kilka dni, to takie rozwiązanie nie zda egzaminu.
Możemy też rozpalić ognisko, ale tylko w wyznaczonym miejscu i jeśli będziemy mieli własne paliwo. Kuchenki gazowe to dobre rozwiązanie, ale nie zawsze idealnie działają w niskich temperaturach (zależy jaki gaz mamy w kartuszu).
Może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będą kuchenki na paliwa płynne, których niska temperatura „nie przeraża” ;). Co więcej, taka kuchenka przyda się, jeśli mamy w planach wyprawę do egzotycznych krajów.
W wielu miejscach zdobycie kartusza z gazem lub kawałka drzewa to luksus, nawet dla tubylców, ale już zdobycie litra benzyny, roby, nafty lub innego paliwa, już nie…
Wtedy może przydać się dobra kuchenka wielopaliwowa na paliwa płynne i akurat taką kuchenkę, firmy MSR, miałem okazję testować w niskich temperaturach, czyli późną jesienią i zimą.

MSR to firma z ponad 50 letnim stażem projektowania i wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań przydatnych w szeroko pojętej turystyce kwalifikowanej. W 1969 roku Larry Penberthy, inżynier z Seattle, założył biuletyn Mountain Safety Research w którym opisywał różne zagadnienia dotyczące sprzętu i bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej i wysokogórskiej.
Wiele ze swych pomysłów wprowadzał w życie, tworząc sprzęt dla bardzo wymagającego użytkownika i tak narodziła się firma MSR. Firma MSR ma w swej ofercie namioty, sprzęt kuchenny, ekwipunek do wspinaczki i poruszania się po śniegu oraz filtry do wody. Sprzęt kuchenny to menażki, sztućce oraz kuchenki turystyczne.
Kuchenka turystyczna MSR XGK EX

Kuchenka MSR XGK EX to kuchenka wielopaliwowa na paliwa płynne. Paliwa płynne to paliwa takie jak benzyna, ropa, nafta i właśnie ta kuchenka jest zasilana takimi paliwami. Kuchenka jest wykonana całkowicie z metalu, co daje nam pewność solidnej konstrukcji.
XGK składa się z korpusu, w którym schowany jest palnik wraz z elementem wstępnego podgrzania paliwa (mała miseczka do której nalewa się trochę paliwa i metalowa rurka, przez które to paliwo przepływa do palnika), w korpusie zamontowane są trzy rozkładane elementy, które u podstawy są nóżkami, na których kuchenka stabilnie stoi i ramionami u góry, na której stawiamy naczynie.
Kuchenka posiada wężyk zasilający, który łączymy z pompką ciśnieniową wkręconą do butelki z paliwem. Aby zasilić kuchenkę musimy zwiększyć ciśnienie w butelce, dzięki pompce jesteśmy w stanie to zrobić, wystarczy kilkanaście ruchów pompką i już mamy wystarczające ciśnienie w butelce.



W zestawie jest wiatrochron i podkładka wykonana z grubej folii aluminiowej. Wiatrochron chroni płomień przed zgaszeniem przez wiatr oraz dodatkowo tworzy barierę między zimnym powietrzem, a nagrzanym powietrzem blisko kuchenki.

Podkładka zabezpiecza rozgrzaną kuchenkę przed zapadnięciem się w śnieg. Wszytko można schować do dołączonego woreczka.




Dodatkowa uszczelka do gniazda przewodu zasilającego kuchenkę oraz dysza.


Kuchenki używałem kilkadziesiąt razy, ani razu nie musiałem jej czyścić, ani rozbierać.

Kuchenka MSR XGK EX jest unowocześnioną w 2016 roku wersją kuchenki MSR XGK, która jest nieprzerwanie produkowana od 1984 roku, jako kuchenka wyprawowa na ekstremalne warunki pogodowe, w wysokie góry, gdzie sprzęt na gaz zawodzi.
Butelka na paliwo MSR


Butelka na paliwo MSR to aluminiowy zbiornik, w którym przenosimy lub przewozimy paliwo płynne do zasilania kuchenek. Na zewnątrz naniesiono napisy, informujące, że butelka jest przeznaczona tylko na paliwo. Pamiętajmy o tym.
Butelka jest zakręcana specjalnym korkiem z zabezpieczeniem, Aby odkręcić butelkę, musimy bardzo mocno wcisnąć korek i zacząć nim kręcić w odpowiednią stronę. Taki korek dobrze zabezpiecza przed otwarciem butelki przez dzieci.
https://paker.pl/butelka-na-paliwo-msr

Jak korzystać z kuchenki i butelki
Kuchenka MSR XKG EX oraz butelka na paliwo MSR to zestaw, a jak już je mam, to mogę rozpocząć gotowanie… a nie przepraszam, najpierw wizyta na stacji paliw.
Na stacji paliw zaopatrzyłem się w kanister na benzynę, niestety nie można nalać sobie paliwa bezpośrednio do butelki. Taki kanister o pojemności ok. 2 litrów jest dostępny na każdej stacji i pełen paliwa wystarczy naprawdę na bardzo długo.
Gdy mam już paliwo w kanistrze, to przelewam część do butelki MSR i idę gotować. Butelki nie wypełniam pod sam korek, wypełniam ją tak do 2/3 pojemności.
Rozkładam kuchenkę, odkręcam butelkę, wkręcam pompkę, pompuję kilkanaście razy, podłączam wężyk i… delikatnie odkręcam zawór, by trochę paliwa naleje się do zbiorniczka wstępnego podgrzania paliwa. Podpalam. Gdy pojawi się niebieski płomyk w zbiorniczku, odkręcam delikatnie zawór i palnik zapala się.
Proces zapalenia kuchenki wymaga dużej ostrożności i uwagi, aby zbyt dużo paliwa nie nalać i aby osiągnąć odpowiednią temperaturę zapłonu sprężonego paliwa.


To trzeba najpierw przetestować i sprawdzić przed wyprawą, aby nie rozczarować się na szlaku, jak Cheryl Strayed autorka „Dzikiej drogi”, gdy podczas swojego pierwszego biwaku zauważyła, że jej kuchenka…nie działa, bo nie ma paliwa.
Ja sobie trochę ułatwiłem proces rozpalania. Do małej buteleczki nalałem trochę denaturatu i do miseczki, zamiast benzyny, nalewam denaturat i go najpierw podpalam. Po kilkunastu sekundach odkręcam zawór przy pompce i kuchenka zaczyna się palić.


Mogę gotować.



Nalewam wody do garnka (w moim przypadku menażka MSR Alpine Stowaway), przykrywam go i… okręcam się ze dwa razy i już mam wrzątek. Bardzo szybko zagotowała mi się woda. Super, herbata już jest. Teraz zrobię jakieś danie. Hop hop i już się pichci danie jednogarnkowe. Bardzo łatwo i płynnie można regulować wielkość płomienia. Gotuje się – więc zasiadam do obiadu.
Gotowanie przebiegło bez problemowo.
Po gotowaniu trzeba odczekać kilka minut, aż kuchenka ostygnie, jej części rozgrzewają się aż do „czerwoności”.

Jesień mija, kuchenka jeździ ze mną na każdy biwak, szkolenie i kurs.


Świetnie się sprawdza do gotowania wody lub posiłku.
Nastała zima. Na każdy zimowy wypad, wyjazd bądź biwak, kuchenka MSR XGK EX towarzyszyła mi i sprawdzała się bardzo dobrze, choć czasem było tak zimno, że trudno było wytrzymać bez rękawiczek na dłoniach.
Kuchenka MSR XGK EX działa na kilka paliw płynnych, więc postanowiłem to przetestować. Zamiast benzyny wlałem do zbiornika denaturat. W terenie akurat jest minusowa temperatura, będę mógł sprawdzić jak działa to paliwo w niskich temperaturach. Pompką zwiększam ciśnienie wewnątrz zbiornika, wlewam troszkę paliwa na miseczkę w kuchence, podpalam. Pali się. Po kilkunastu sekundach, odkręcam zawór przy butelce i…
JEST PŁOMIEŃ
PALI SIĘ
Stawiam na kuchenkę czajnik i czekam aż się woda zagotuje. Po kilku minutach mam wrzątek!




Na kuchence MSR XGK EX bardzo dobrze gotowało mi się i nie zawiodła mnie ani razu. W sumie to nie dziwi, skoro kuchenka jest produkowana od 40 lat, to nie może być to produkt zawodny!!!
Kuchenka podczas używania jest trochę głośna, ale na zewnątrz nie sprawia to problemu. Paliwo przewoziłem w butelce z zamontowaną pompką, co było bezpieczne i ani razu benzyna z butelki z pompką nie wylała się ani w żaden sposób nie wydostała na zewnątrz.
Kuchenkę MSR XKG EX oraz butelkę na paliwo MSR testowałem późną jesienią i całą zimę. Zimniejsze okresy roku, to czas, w którym kuchenki gazowe słabo działają. Dlaczego…ooo to długa opowieść, może kiedyś opowiem.
W takim okresie najlepiej sprawdzają się paliwa płynne. Benzyna, nafta lub ropa albo denaturat, te paliwa są łatwo dostępne i możemy je kupić w prawie każdym zakątku świata i jakbym planował wyprawę do odległych miejsc niekoniecznie zimnych, jak pustynie, stepy, właśnie w taką kuchenkę bym się zaopatrzył.
Kuchenka MSR XKG EX oraz butelka na paliwo MSR to dobre rozwiązanie na chłodne i zimne okresy roku, gotowanie na takim zestawie gwarantuje, że szybko będziemy mieli ciepły posiłek oraz napój. Przekonałem się o tym osobiście.
Kuchenek turystycznych używamy tylko na zewnątrz pomieszczeń. Proszę Was, abyście nie gotowali na żadnej kuchence wewnątrz namiotu. To może spowodować, że stopi wam się podłoga, namiot wypełni się spalinami, a w najgorszym wypadku, może spalić się cały namiot.
Marian Wyrzykowski
P.S. Jeśli chcecie więcej przeczytać o sprzęcie turystycznym, zachęcam do zapoznania się z bezpłatnymi poradnikami, które wydał dla Was Paker.pl: https://blog.paker.pl/przewodniki/